text „oranžové písmo“ – nutno přizpůsobit místním podmínkám

Seriál o třídění a recyklaci odpadů

4. díl „KAM s nimi? Jak třídíme odpady?"

V minulém díle „recyklačního“ seriálu jste se dozvěděli, jaké odpady vznikají ve vašich domácnostech, tentokrát se zaměříme na jejich další cestu – kam byste je měli odnést.

Na otázku „kam s nimi“ odpověděl již částečně minulý díl seriálu, tento ještě doplní informace o nádobách na tříděný sběr odpadů, sběrných dvorech a sběrnách nebezpečného odpadu.

Nádoby na tříděný sběr odpadu barevné
nádoby o objemu od 240 l do 3 m3, někdy i
více. Používají se plastové popelnice,
kontejnery s upraveným víkem, nebo zvony –
vždy záleží na tom, jaké auto tyto nádoby
vyprazdňuje.

Na sběr papíru se používají většinou modré
nádoby, na sběr skla zelené a na plasty žluté.
Co můžete a naopak nesmíte do nádob na
třídění odpadů odhodit vám napoví následující
návody – nálepky na kontejnery:


POKUD SE VE VAŠÍ OBLASTI NEPOUŽÍVAJÍ NÁLEPKY – POUŽIJTE TENTO TEXT:

sběr papíru
Do modrých nádob můžete odhodit: noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, kartón, papírové obaly (např. sáčky)
Prosím, nevhazujte: mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby

sběr skla
Do zelených nádob můžete odhodit:
láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy – tabulové sklo
Prosím, nevhazujte: keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.

sběr plastů
Do žlutých nádob můžete odhodit:
PET láhve od nápojů (prosím, nezapomeňte je sešlápnout!), plastové nádoby, kelímky, krabičky od pokrmových tuků, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén
Prosím, nevhazujte: novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.)


Sběrný dvůr

Sběrný, nebo také „recyklační“ dvůr je místo, kde můžete odevzdat další vytříděné odpady. Kontejnery na ulicích slouží většinou ke sběru papíru, skla a plastů - na sběrný dvůr můžete přinést např. starý nábytek, větve ze zahrádky apod. Každý dvůr má svého správce a ten vám poradí, jaké odpady patří do kterého kontejneru.

Dvory mají stanovenu provozní dobu i vymezené druhy sbíraných odpadů – vše zjistíte přímo na vratech do dvora, nebo se můžete zeptat na vašem obecním či městském úřadě, popř. u firmy, která u vás sváží odpady.

Na sběrný dvůr můžete odvážet většinou tyto druhy odpadů:
Pojízdná sběrna nebezpečných odpadů je speciálně upravený nákladní automobil vybavený speciálními kontejnery na nebezpečný odpad. Tyto sběrny zajíždí pravidelně do obcí, mají svůj jízdní řád a zastávky.

O tom, kdy k vám sběrna přijede se opět dozvíte na vašem obecním či městském úřadě, popř. u firmy, která u vás sváží odpady.

Velkoobjemové kontejnery
Jak již název napovídá slouží k odkládání velkého odpadu, který se nevejde do běžných popelnic či kontejnerů.

Nejčastěji je uvidíte na sběrných dvorech, nebo ve vašem okolí v době jarního úklidu, podzimní sklizně na zahrádkách, či rekonstrukci domu. Kontejnery mají objem od 5 až do 30 m3.

 

Pokud si nebudete jisti, kde najdete sběrný dvůr, nebo kdy přijede sběrna nebezpečných odpadů, zeptejte se na vašem obecním či městském úřadu nebo u firmy, která se stará o tříděný sběr odpadu. LÉPE DOPLNIT KONKRÉTNÍMI INFORMACEMI

není nutno uvádět a je možné také upravit ;-):

Tento seriál pro vás připravuje autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., která se stará o recyklaci a využití odpadů z obalů. Tato společnost již od roku 1997 provozuje školní program, jehož patronem je Tonda Obal – odborník na třídění a recyklaci odpadů. Můžete mu zasílat otázky na e-mail: tonda@ekokom.cz, nebo navštívit jeho web www.tonda-obal.cz (web je určen dětem, ale možná tam také najdete zajímavé informace).